Kryteria, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze zabawek dla dziecka  nie dla każdego są oczywiste. Kupno odpowiedniej zabawki dla dziecka nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. I choć ich wybór jest ogromny, wiele osób  zadaje sobie pytanie – jaka zabawka spodoba się i zainteresuje naszą pociechę, a przy tym będzie bezpieczna i funkcjonalna? Przy wyborze zabawek, warto wziąć pod uwagę kilka kryteriów i upewnić się, że zabawki będą:

 

FUNKCJONALNE

 

Wiadomo, że zabawka powinna sprawiać dziecku radość i stanowić dla niego rozrywkę, jednak dobrze, jeśli oprócz tego niesie za sobą walory edukacyjne. Starajmy wybierać się zabawki, które korzystnie wpływają na rozwój pociechy – pomagają nabyć jej nowe umiejętności, uczą logicznego myślenia, rozbudzają kreatywność i ciekawość świata, a także angażują wszystkie zmysły malca.

Na www.edzieciak.pl znajdziesz wiele produktów, które łączą w sobie wszystkie te cechy. Już kilkumiesięcznemu maluszkowi warto proponować gryzaki i grzechotki. Początkowo będzie je bacznie obserwował i dotykał, następnie zacznie chwytać i przekładać z rączki do rączki. Tego typu zabawki wspierają rozwój dziecka już od pierwszych miesięcy życia i zachęcają go do aktywności .

Nieco starszym, kilkunastomiesięcznym maluchom zacznij proponować zabawki interaktywne, które uczą poprzez zabawę. Jako przykład można wskazać produkt, jakim jest drogowy geniusz https://edzieciak.com/Clementoni-Zabawka-edukacyjna-Eugeniusz-Drogowy-Geniusz-p12687 . Kolorowa ciężarówka i zestaw aktywności z wieloma elementami do rozebrania i narzędziami pomagającymi maluchom w rozwijaniu umiejętności manualnych .

Pociechom w wieku szkolnym warto kupować interaktywne gry dla dzieci, takie jak Państwa i Miasta https://edzieciak.com/Epee-Gra-Panstwa-miasta-p15083 , które nie tylko wywołują uśmiech na dziecięcych twarzach, bawią i zajmują na długi czas, ale też uczą poznawania świata, kształtują orientację przestrzenną oraz wspierają pamięć i koncentrację.  

ODPOWIENIE  DO WIEKU  DZIECKA

 

Wszystkie zabawki dla dziecka znajdujące się na www.edzieciak.pl  posiadają informację, dla jakiej grupy wiekowej dany produkt jest przeznaczony. Nawet jeśli jesteś przekonany, że malec przewyższa rozwojem intelektualnym swoich rówieśników, nie kupuj mu zabawek na wyrost. Choć zależność ta działa i w drugą stronę – nie kupuj dziecku zabawek na niższy poziom wiekowy.

W pierwszym przypadku może okazać się, że zabawki przerastające możliwości i umiejętności malca będą go tylko denerwować, ponieważ nie będzie wiedział, w jaki sposób się nimi bawić. Istnieje też ryzyko, że zainteresowania malucha rozwiną się w zupełnie innym kierunku i kiedy zabawka stanie się już odpowiednia do jego wieku – przestanie być dla niego atrakcyjna.

W drugim przypadku, zabawka będzie po prostu nudna. Roczne dziecko gryzaki i grzechotki rzuci w kąt, natomiast 6-miesięczny malec będzie zafascynowany taką formą rozrywki. Dlatego, podejmując decyzję o wyborze zabawki, bierzmy pod uwagę aktualny wiek dziecka. W rozwoju, w szczególności niemowląt i małych dzieci, kilkanaście miesięcy robi naprawdę niebagatelną różnicę. Wobec tego, jaką zabawkę kupić niemowlakowi, a jaką nieco starszym maluchom?

Grające przedmioty o kontrastowych kolorach i rozmaitych teksturach, kolorowe i grające karuzele, które można zawiesić nad łóżeczkiem, gryzaki, grzechotki czy maty edukacyjne, to świetny wybór dla niemowląt.

Dzieci powyżej 1. roku życia z pewnością będą zachwycone, jeśli otrzymają edukacyjne zabawki interaktywne.  https://edzieciak.com/Interaktywny-turlaczek-Rovee-p9385 

Co kupić przedszkolakowi i dzieciakom w wieku szkolnym? Proponujemy gry magnetyczne i zabawki zdalnie sterowane., albo klocki konstrukcyjne https://edzieciak.com/Klocki-konstrukcyjne-Constructor-Helikopter-225-elementow-p9231

BEZPIECZNE

 

Na bezpieczeństwo zabawki wpływa materiał i sposób jej wykonania. Dokonując konkretnego wyboru, warto zwrócić uwagę na detale. Zabawki przeznaczone dla dzieci poniżej 3. roku życia nie mogą posiadać małych elementów, które malec mógłby połknąć czy włożyć sobie do nosa lub uszu. Dlatego wszystkie jej części powinny być precyzyjnie przymocowane. Zabawki dla dziecka muszą być starannie wykończone. Nie mogą posiadać ostrych krawędzi, mogących zranić dziecko, a także luźno wystających nitek, słabych szwów czy sznurków. Jakość wykonania produktu jest niezwykle istotna. W końcu dziecięca wyobraźnia i pomysłowość naprawdę nie znają granic i nigdy nie wiadomo, do czego i w jaki sposób malec będzie chciał wykorzystać dany przedmiot.

Jeśli Twój wybór padł na zabawkę grającą, zwróć uwagę na natężenie dźwięku. Niektóre zabawki wydają zbyt głośne melodie dla wrażliwych uszu maluchów. Tworzywo wykorzystane do produkcji zabawek musi być trwałe, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Każdy rodzic dobrze wie, że dzieciaki nie oszczędzają zabawek, niezbyt delikatnie się z nimi obchodzą, dlatego zabawka powinna być na tyle wytrzymała, by po uderzeniu nie pęknąć i nie utracić pewnych elementów. Tworzywo musi być bezpieczne!

Nie może zawierać szkodliwych substancji. Wykorzystane do malowania farby muszą być nietoksyczne i niełuszczące się. By mieć pewność, że wybrane przez nas zabawki są bezpieczne, wybierajmy tylko takie, które pochodzą od renomowanych i sprawdzonych producentów, spełniających stawiane prawem wymagania dotyczące ich bezpieczeństwa.

Dokładnie sprawdzajmy wszelkie oznakowania, ostrzeżenia i informacje dotyczące ich użytkowania. Zwracajmy uwagę przede wszystkim na oznakowanie CE, które stanowi deklarację producenta, że zabawka spełnia normy bezpieczeństwa obowiązujące na terenie Unii Europejskiej.

By być spokojnym o bezpieczeństwo malucha, wybierajmy tylko wysokiej jakości zabawki, których konstrukcja i wykonanie nie budzą naszych wątpliwości.

ZGODNE  Z  ZAINTERESOWANIAMI

 

Wybierając zabawkę dla malucha na urodziny, święta czy na jakąkolwiek inną okazję, musimy się zastanowić, czy wzbudzi ona ciekawość u dziecka na dłużej niż 5 minut. I o ile zakup zabawki dla naszego malucha zwykle nie stanowi, o tyle wybór gadżetu dla brzdąca siostry czy koleżanki, z którym nie widzimy się na co dzień, może stanowić nie lada wyzwanie. Dlatego warto przed podjęciem ostatecznej decyzji zapytać rodziców dziecka, które chcemy obdarować, czym malec lubi się bawić. To zdecydowanie ułatwi nam wybór zabawki i dostosowanie jej do aktualnych potrzeb malca.

ŁADNE I  ATRAKCYJNIE  WYGLĄDAJĄCE

 

Nawet najdroższa i najbardziej funkcjonalna zabawka na rynku nie zaciekawi dziecka, jeśli po prostu nie będzie ładna. I choć niemowlę zapewne ucieszy się z każdej grzechotki, gryzaka czy grającej i świecącej zabawki, to 3-latek może zrezygnować z zabawy danym przedmiotem, jeśli ten nie trafi w jego gust. Dlatego, drogi Rodzicu, jeśli chcesz, by Twoje dziecko w ogóle zainteresowało się nową zabawką, nie możesz przy jej wyborze całkowicie pominąć kwestii wyglądu. Przed wyborem zabawki warto zwrócić uwagę na kilka jej elementów, by mieć pewność, że oddajemy dziecku do zabawy produkt całkowicie bezpieczny, odpowiedni do jego wieku i umiejętności, a także atrakcyjny wizualnie, zgodny z zainteresowaniami malca i stymulujący jego rozwój.