LEGO klocki, które podbiły świat. Czy wiecie jaka jest ich historia?

Firma produkująca zabawki została założona 12 października 1932 roku w Danii, a swoje początki zawdzięcza małemu rodzinnemu zakładowi stolarskiemu, działającemu wówczas w Billund.

Jej pomysłodawcą był duński cieśla Ole Kirik Christiansen. Nie trudno się zatem domyślić, że swoją przygodę z zabawkami zaczynał od figurek z drewna.

Drewniane zabawki Christiansena wyróżniały się niebywałą jakością i dokładnością wykonania, przez co w błyskawicznym tempie podbiły serca kupujących. Mały zakład stolarski stał się więc bazą do zbudowania prawdziwego imperium zabawkarskiego, które przez lata stało się firmą rodzinną, przechodzącą dosłownie z ojca na syna. I tak pozostało do dziś, bo aż 70 % udziałów w LEGO to nadal własność rodziny Christiansen.  

Nazwa LEGO pojawiła się dopiero dwa lata po założeniu firmy i swoją genezę zawdzięcza duńskiemu wyrażeniu leg godt, czyli po prostu: baw się dobrze.

Co ciekawe, to właśnie pierwszy właściciel firmy Ole Kirk Christiansen, który ewidentnie posiadał marketingowego bakcyla, stwierdził, że pierwszym krokiem do lepszego rozwoju przedsiębiorstwa będzie jego odpowiednio dobrana nazwa. W związku z tym ogłosił konkurs, do którego mógł przystąpić każdy z jego ówczesnych pracowników, a w którym nagrodą była butelka domowego wina (na tamte czasy niezły rarytas). Tak oto została wyłoniona znana do dziś na całym świecie nazwa LEGO.

W tym samym czasie powstało pierwsze logo LEGO. Było ono jednak zupełnie inne od tego, którym firma posługuje się obecnie. Najbardziej podobna wersja logotypu do tej, którą przedsiębiorstwo posługuje się na chwilę obecną, pojawiła się jako znak firmowy dopiero w roku 1973.

Najważniejszy przełom w historii Lego nastąpił już w latach 40. Założyciel firmy stwierdził wówczas, że do produkcji zabawek warto wykorzystać nie tylko drewno, ale i tworzywo sztuczne. Zainwestował więc w pierwszą profesjonalną na tamte czasy maszynę i tak oto w 1949 roku powstały pierwsze kojarzone przez nas klocki LEGO.

Musicie jednak wiedzieć, że sposób łączenia klocków, który znany jest po dziś dzień został opatentowany nieco później, bo w 1958 roku. Początkowo klocki nosiły nazwę Automatic Binding Bricks. Później zmieniono ją na LEGO Mustren co oznacza nic innego jak Klocki Lego. Ukazały się one wówczas w pięciu podstawowych kolorach. W 1978 roku powstały natomiast pierwsze wersje żółtych ludzików czyli minifigurki LEGO, które znamy do dziś.

LEGO wypuściło około 53 oficjalnych serii tematycznych dostępnych na różnych rynkach, na które składają się zestawy klocków i minifigurek. Tematyka zabawek jest niezwykle szeroka i inspirowana zarówno filmami, np. Star Wars mi fikcyjnymi, np. Spider-Manem, jak i codziennym życiem, np. LEGO City.

Co więcej, w ofercie LEGO znajdziecie wersję klocków nie tylko dla dzieci, ale i osób interesujących się technologią np. LEGO Technic czy Creator. Pomyślano także oczywiście o najmłodszych milusińskich i ich bezpieczeństwie, oferując zestawy z większymi i bezpiecznymi elementami, które nazwano LEGO DUPLO. Innymi słowy, dla każdego coś dobrego.

Interesują Was klocki LEGO? A może jest ktoś, komu chcielibyście sprawić prezent w postaci nieśmiertelnych ludzików? 

Zajrzyjcie do szerokiej oferty na www.edzieciak.pl i wybierzcie swój wymarzony zestaw.